niedziela, 25 stycznia 2015

W&T - podatek

Zbliża się sezon rozliczeń podatkowych, więc pojawiają się pytania odnoście rozliczenia dochodu uzyskanego w USA na programie Work & Travel. Jako że trzykrotnie brałam w nim udział i przez dwa lata bezpośrednio pracowałam dla firmy zajmującej się organizacją tego typu wyjazdów to trochę zapoznałam się z tematem.

1. Czy muszę wykazać dochód uzyskany w USA w ramach wakacyjnego programu W&T? 

TAK.

Większość z nas obowiązuje tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy obligujący nas do wykazanie całości swoich dochodów. Jeśli pracowaliśmy jedynie w USA, a w Polsce w ciągu roku nie podjęliśmy żadnego zatrudnienia to i tak musimy rozliczyć podatek od dochodów uzyskanych wyłącznie za granicą.

"Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) – art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2010 r. nr 51, poz. 307, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT)."

Przepisy precyzują kto dokładnie posiada rezydenturę podatkową w Polsce (ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski, a tym samym podlega nieograniczonemu obowiązku podatkowemu).

"Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski uważa się osobę:
- posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych, czyli ośrodek interesów życiowych lub
- przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym."

Z tego wynika, że osoba wyjeżdżająca na taki program na np. 4 miesiące nie traci statusu rezydenta podatkowego Polski.

Dla uzupełnienia informacji fragment dotyczący ograniczonego obowiązku podatkowego.

"Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to ograniczony obowiązek podatkowy – art. 3 ust. 2a ustawy o PIT."

2. Co mi grozi jeśli nie wykażę uzyskanych dochodów?

Dopóki Urząd Skarbowy się dowie, dopóty można spać spokojnie. Jakby się jednak dowiedział i zrobił kontrolę do grozi nam kara równa 75% uzyskanego, lecz zatajonego dochodu. Sporo. Ale czy Urząd Skarbowy ma szanse się w ogóle o tym dowiedzieć? No i to jest właśnie loteria, bo USA i Polska póki co nie przesyłają sobie takich informacji, więc jeśli nie trafi nam się jakaś "życzliwa" osoba to szanse na ujawnienie naszego dochodu są minimalne. Ale! Ale przestrzegam osoby myślące o emigracji, a tym samym zmianie rezydentury podatkowej gdyż mogą stać się losowym obiektem zainteresowania Urzędu Skarbowego. "Płacili podatki i nagle przestali...Interesujące. Sprawdźmy to!" 

3. Czy muszę wykazać mój dochód w USA?

Jako posiadacz wizy J-1 zasadniczo tak. Jednak najczęściej robi to za nas amerykański pracodawca i dostajemy czek na kwotę pomniejszą o zapłacony podatek. Na początku roku kalendarzowego powinniśmy otrzymać od pracodawcy formularz W2, czyli taki amerykański PIT. Dla pewności zapytaj swojego pracodawcę czy odprowadził za Ciebie podatki. Jeśli tak to pozostaje Ci tylko wypełnić formę 1040EZ lub 1040EZ-NR i voilà.

4. Czy mogę ubiegać się o zwrot podatku z USA?

Tak, tylko finalnie zmuszeni będziemy oddać do Urzędowi Skarbowemu, więc tak czy inaczej nie nacieszymy się tymi pieniędzmi. Żeby uzyskać zwrot podatku z USA należy wypełnić formularz 1040NR-EZ i wraz z kopią dokumetu W2 oraz karty SSN (Social Security Number) wysłać na adres:

INTERNAL REVENUE SERVICE,AUSTIN TX 73301-0215

Potem czekamy, aż przyjdzie do nas czek na odpowiednią kwotę.

WAŻNE! Gdy podatnik uzyskał zwrot zapłaconego za granicą podatku, to w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym zwrot ten nastąpił, ma obowiązek doliczyć zwróconą mu kwotę, którą wcześniej odliczył w rozliczeniu podatku dochodowego Polsce.

5. Jak rozliczyć się z dochodu uzyskanego w USA?

Aby poprawnie rozliczyć się z uzyskanego dochodu konieczne jest wypełnienie dokumentów:

  • zeznanie roczne PIT36
  • załącznik o źródłach zarobków z USA (załącznik PIT/ZG).
  • PIT-0, gdzie wyliczamy naszą ulgę abolicyjną.

Kwoty oczywiście podajemy w złotówkach zgodnie ze średnim kursem NBP ostatniego dnia roboczego poprzedzającego wystawienie czeku.

6. Jak wysoki zapłacę podatek od uzyskanego w USA przychodu?

Polska podpisała z USA umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i w celu obliczenia podatku od dochodu uzyskanego w USA stosuje się metodą proporcjonalnego odliczenia.

Tutaj odsyłam do bardziej oficjalnych źródeł, np.:



P.S.  Proszę nie traktować tego posta jako porady prawnej, gdyż nie jestem odpowiednio wykwalifikowana, aby takowych udzielać. Piszę z własnego doświadczenia, a do zdobycia go zmotywowała mnie spora liczba pytań kierowanych do mnie przez uczestników programu W&T.

P.S. Tak pół żartem, pół serio to na razie sporo osób śmieje z tych, którzy wykazują i płacą podatek od dochodu uzyskanego w USA twierdząc, że "nie ma szans, aby Urząd się dowiedział o mojej pracy w USA". Nie wiem, szczerze mówiąc, jak to wygląda, ale Urząd Skarbowy wg aktualnego prawa może nas skontrolować do 6 lat wstecz, więc przykro by mi było gdyby za 5 lat wlepił mi karę w wysokości niezłej sumki tylko dlatego że nie chciało mi się zapłacić podatku kilka lat temu. Każdy oczywiście zrobi jak uważa, ja jako że mam tendencje do paniki to chcąc jej uniknąć staram się robić tak jak przepisy mi nakazują, dla świętego spokoju.




2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa forma pytań i odpowiedzi.

    Rozwiałeś kilka moich wątpliwości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny artykuł rozwiał wiele moich wątpliwości:) Gratuluję poczytnego bloga i ogromnego talentu w przekazywaniu wiedzy! Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia!

    OdpowiedzUsuń